Belsat TV to jedyna w pełni niezależna od władz, białoruskojęzyczna stacja telewizyjna na Białorusi. Powstała w 2007 roku w odpowiedzi na zapotrzebowanie białoruskich środowisk demokratycznych na środek przekazu, który dostarczałby rzetelnych informacji o sytuacji w ich kraju i jego otoczeniu międzynarodowym oraz propagował ojczystą historię, kulturę i język Białorusinów. Program Biełsatu jest tworzony przez białoruskich dziennikarzy na terenie Białorusi oraz w Polsce i na Litwie. Kanał będący częścią Telewizji Polskiej od początku istnienia współfinansuje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, przy udziale TVP S.A. i międzynarodowych donorów. Przygotowania do uruchomienia stacji rozpoczęły się w 2006 roku pod kierunkiem Agnieszki Romaszewskiej-Guzy, wieloletniej dziennikarki TVP, obecnej szefowej Biełsatu.

Telewizja Biełsat nadaje prawie 20 godzin programu dziennie przez cały rok za pośrednictwem satelity Astra 4A w dostępie otwartym oraz w internecie. Oryginalną treść przygotowuje ponad 100 współpracowników z całej Białorusi, obsługiwanych przez studio newsowe i około 80 redaktorów, menedżerów i techników w Warszawie.

Korespondenci Biełsatu na Ukrainie, w Rosji, na Litwie, w Czechach, Niemczech, Belgii i Wielkiej Brytanii przygotowują regularnie materiały i relacje naświetlające wydarzenia w tych krajach i sytuację na arenie międzynarodowej. Najbardziej dynamicznie rozwijającą się w ostatnich latach platformą stacji jest portal belsat.eu posiadający cztery rozbudowane wersje językowe (białoruską, rosyjską, polską i angielską) i prowadzący profile we wszystkich najpopularniejszych sieciach społecznościowych (Facebook, vKontakte, Odnoklassniki, Twitter) oraz kanały tematyczne i językowe na YouTube.

Telewizja Biełsat istnieje i rozwija się, mimo wszystkich represyjnych praw medialnych na Białorusi i wrogiej postawy jej władz w stosunku do niezależnych mediów.

belsat.eu

Europejski Fundusz na Rzecz Demokracji został powołany z inicjatywy Polski w celu promowania europejskich wartości, wolności, demokracji i praw człowieka. Dzięki wspólnym wysiłkom i nakładom państw członkowskich UE i instytucji unijnych pozostaje niezależnym funduszem z siedzibą w Brukseli. Jest organizacją udzielającą wsparcia finansowego lokalnym liderom demokratycznej zmiany w krajach sąsiadujących z Unią Europejską. Współpraca EED z Fundacją Strefa Solidarności obejmuje wsparcie dla produkcji contentu telewizyjnego na potrzeby Belsat TV w zakresie zgodnym ze wspólnymi celami partnerów i podzielanymi przez nich wartościami.

www.democracyendowment.eu

Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie wspiera Fundację w zakresie organizacji wydarzeń związanych z obroną i promocją na Białorusi swobód obywatelskich i praw człowieka, w szczególności wolności słowa. Niderlandzka dyplomacja dofinansowuje także badania widowni oraz rozwój strategii komunikacji Biełsatu.

www.netherlandsandyou.nl

Brytyjska Thomson Reuters Foundation jako charytatywne ramię koncernu medialnego Thomson Reuters od ponad 30 lat informuje, łączy i rozwija ludzi i społeczeństwa na całym świecie poprzez realizowane przez siebie bezpłatne programy wsparcia i usługi. Fundacja skupia się na promocji rozwoju społeczno-ekonomicznego i rządów prawa. Za pośrednictwem Fundacji Strefa Solidarności wspiera powstawanie w Biełsacie programów odpowiadających na ofensywę kremlowskiej dezinformacji i propagandy na całym obszarze rosyjskiej dominacji medialnej  oraz pokazujących rzeczywisty międzynarodowy kontekst najważniejszych wydarzeń politycznych w krajach postsowieckich.

www.trust.org

Journalism Development Network działający jako Organized Crime and Corruption Reporting Project to mająca siedzibę w USA organizacja dziennikarska o charakterze non-profit, której celem jest podnoszenie jakości dziennikarstwa śledczego i zarządzania redakcjami na całym świecie. OCCRP wraz z ponad 20 partnerami medialnymi z całego świata tworzy także platformę informacyjną o przestępczości zorganizowanej i korupcji, na której prezentowane są wyniki dziennikarskich dochodzeń. JDN/OCCRP wspiera powstawanie w TV Biełsat wysokiej jakości materiałów reporterskich o charakterze śledczym.

www.occrp.org

WESPRZYJ WOLNE MEDIA JUŻ DZIŚ!
Donate with PayPal button Wesprzyj nas